Bu Kadar Yükselirse Her Tarafa Yürücez


Bugünkü konu ilgilimi çeken bir konu olmasını istedim ama ilgimi çeken konuya o kadar uzak kaldım ki fiyatlarından dolayı bu yüzden yazamadım ve  bu yükselen fiyatlara tepki olması için bugünkü blog yazımda bu konuyu seçmek istedim.Evet hepinizin de tahmin ettiği yükselen araç fiyatları ne oldu da bir anda bu kadar yükseldi anlayamadım.İlk olarak ilk aracımı aldığım da hyundai accent almıştım 2006  senesinde 1998 modeldi ve o zamanki fiyatıyla 8.500 TL ye almıştım.
Günümüzde bu fiyata araç bulmak hayal ötesi oldu.Özellikle ikinci el piyasası aldı başını gitti ,hakeza doların ve euronun  yükselmesi ile birlikte sıfır araç fiyatları da uçmuş durumda nerdeyse motor bulunduran hiç bir şey alamayacağız.Geçen haftalarda araba pazarına gittim ve karşılaştığım manzara içler açısıydı.İkinci el araçların ,ölü araçların ve hurda araçların fiyatları bile uçuk civarlardaydı.Hepimizin bildiği şahin doğanın fiyatları 13.000-15.000 arasında seyretmekteydi.Bu şekilde görünce araç fiyatlarını insanın ne araç alası nede binesi geliyor.
Diyor ki her tarafa yürüyerek gideriz.Şimdi bu olayın temeline inmek gerekmektedir.Niye bu şekilde araç fiyatları arttı , bu kadar araç fiyatlarını katlanmasının sebebi nedir? Diye daima düşünüyorum.Kendimce bazı sonuçlara vardım.İzniniz ile bu sonuçları sizler ile paylaşmak istiyorum.İlk olarak döviz kurlarında yükseliş araç piyasasını da etkilemiş durumdadır.
Özellikle araçlar ülkemize Euro cinsinden gelmesi ve Euronun artması  bütün pazarın ister istemez fiyatını yükseltmiştir. İlk olarak sıfır araç fiyatları artmıştır, sıfır araçların fiyatların artmasından mütevellit ikinci el araç piyasası da bu  durumdan nasibini almıştır.
Diğer tespitim ise  yazın gelemsin den kişilerin tatile gidecek ve gezmeye gidecek olmasından dolayı araç fiyatları artış göstermiştir.Tabi ki bunlar benim yaptığım tespitler daha bir çok neden ve durum söz konusu olabilir araç fiyatlarının artmasında, buradan yetkililere seslenmek istiyorum.Lütfen ama lütfen bu duruma el atınız.Artık yürümek istemiyorum, artık bir aracım olsun istiyorum.Bu isteğim de en doğal hakkım olduğunu düşünmekteyim.