25 Aralık 2018 Salı

Ders Çalışmadaki Altın Sır Çözüldü


Hakkında en fazla konuşulan ,video çekilen  ve araştırma yapılan konulardan birisidir.Bende bu konu hakkında kendi düşüncelerimi açıklamak isterim.İlk olarak  şu bakış açısından kurtulun çalışıyorum çalışıyorum olmuyor.Özelikle de denemediğiniz yöntem yoktur ve bu konu hakkında dünyaca video izlemişsinidir,kitap ve belge okumuşsunuzdur. Ama hiç biri işe yaramamıştır.Çünkü bunun sebebi bellidir. Her insan kendi düşüncelerine ve farklı beyin yapılarına sahiptir.Bundan dolayı da herkes kendi hangi yöntem uyguluyorsa ve o yöntemde başarılı olmuşsa bunları anlatır.
Eğer bu kişileri taklit ediyorsanız en büyük hatayı yapıyorsunuz demektedir. Beyin yapılarımız farklı olduğundan her insanın anlama kapasitesi ve yöntem geliştirmesi farklıdır.Bundan dolayı kendi ders çalışma taktiğiniz kendiniz oluşturmalısınız.Aksi taktirde başarıya ulaşmanız zordur.Peki kendi taktiğinizi nasıl belirleyeceksiniz. Bunun için bir çok yöntem vardır.İlk olarak kendinize bir çizelge yada program hazırlamayınız.
Çünkü buradaki ne çizelgeye nede programa uyamazsınız.İnsan oğlu daima farklı şeyler ister.Bir gün ders çalışmak ister bir gün ise kitap okumak ister bundan dolayı ,boş yere kağıt israfı ve para israfında bulunmayınız.Ders çalışmak temel kuralları içermektedir.Bu kuralları anlatacak olursak kesinlikle yatakta ders çalışmayınız ,müzik ile ders çalışmayınız, dikkatinizi dağıtacak eşyaları toparlayınız.Bunları yaptıktan sonra başarı geleceğine emin olabilirsiniz.Bu başarı geç gelecektir.İlk denemede hemen olmayacaktır.Düşünün hangi bilim adamı  bir şeyi ilk denemesinde  bulmuştur ki, iste ders çalışıp başarı yakalamakta bu şekildedir. Yukarıda söylediklerimi yaptıktan sonra yapmanız gereken canınız ne ister onu yapınız. Örneğin oyun oynamak istiyorsan oyununu oyna ama fazla abartmadan oynayın.Ders çalışmaktaki en büyük etmenlerden biride  gün içerisinde sabah kalkınca kafanızda oluşturunuz.Daha sonra bunları yapmadan uyumayınız.O zaman başarıya ulaşacaksınızdır.
Aksi taktirde görevlerinizi bitirmeden yatarsanız içiniz rahat etmemesini sağlayacaksınız.Bu sayede ders çalışacaksınız ,çünkü görevinizi bildiğiniz zaman benim ders çalışmam gerekir deyip az oyun oynayacaksınız.Bu şekilde hem zamanı yönetmeyi öğreneceksiniz hem de her gün ders çalışmış olacaksınız.Derslerde  başarıya ulaşmak için yapılması gereken diğer bir konu derslerinizi günlük tekrar etmeniz olacaktır.Bu sayede bilgi kalıcı hafızaya atılacak ve sınav günü sadece bir saatinizi ayırarak iyi notlar alacağınıza emin olabilirsiniz.Şimdi aranız da ya sen ne biliyorsun da bize anlatıyorsun diye söyleyen olacaktır.Ben bu yaşımı kadar hep böyle yaptım ve başarıyı yakaladım.Sadece bu dediklerim ders konusunda da değil iş hayatınızda da başarıyı yakalamanızı sağlayacaktır.Aksi taktirde zamanını iyi kullanmayan ve gerekli şeyleri zamanında yapmayan insanlar son güne sıkıştıracak her şeyi buda daha fazla  telaş yapmanıza ve zaman kaybetmenizi sağlayacaktır.Bu yüzden zamanı yönetmeyi bilirseniz hem kendinize yarar sağlayacak hem de  çevrenize yarar sağlayacağınıza emin olabilirsiniz.
Hayat sizin hayatınız en iyi şekilde nasıl geçireceğinize siz karar verin başkaları sizin hayatınıza karışmasın.Unutmayın zamanı yönettiğiniz sürece başarıya ulaşabilirsiniz.Yakın çevremden bir arkadaşım nasıl ders çalışacağını  bilmiyordu her ne kadar çabalasa ve hangi yöntemi kullansa da başarıyı yakalayamıyordu.Bu şekilde ona da açıklama yaptım.Bu sayede ilk başlarda direk başarıyı yakalayamasa da bir ay içinde notlarındaki değişikliğin farkına oda vardı.Bunun için beni bir abiniz olarak görün ve dediklerimi uygulayın.Bu sayede hem kendinize hem de vatana millete daha yararlı insanlar olacaksınız.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder