Geçmişteki Bana Söz Veriyorum


Sadece hayal edin geçmiş öncesi yıllara gidebiliyoruz.Nereye gitmek istediğinizi hayal edin, benim nereye gideceğimi hayal ettim gideceğim tabi ki Türkler'in  anadolunun  kapılarının açılmasını sağlayan Malazgirt savaşı olacaktır. Şimdi niye bu şekilde konuya girdiki diye düşünebilirsiniz. Çünkü günümüzün teknolojisi buna doğru gitmektedir.Hepimiz tarih kitapları ve romanları okumuşsuzdur.Hep hayal etmişizdir ,o savaşta ben olsam ne yapardım diye.Günümüz teknolojisi olan viarlar sayesinde artık geçmişe gidilebilecek bunu ise tabi ki grafikler sayesinde ,yazılımcılar sayesinde mümkün olacaktır.Viar teknolojisi de  bana kalırsa en büyük sorun görsel öğelerin sorunudur.Çünkü sanal gerçekliğe uymayan yakışmayan görseller barındırmaktadır.Bunun yerine görsel öğeler güzel ve gerçekçi bir şekilde ayarlandığı vakit en başında da belirttiğim gibi tarih öncesine yolculuk yapabileceğiz
.Her zaman o savaşa katılsak ne yapardık diye aklımızda olan sorulara çözüm bulmuş olacağız. Bunları da tabi ki iyi bir grafiker ve yazılımcı sayesinde mümkün kılınacaktır.Tabi ki zamanla bunlar olacaktır.Viar teknolojisi daha yeni bir teknoloji olduğundan dolayı bu şekilde olduğunu umut ediyorum ve inşallah umut ettiğim gibidir.İlk olarak viar teknolojisi ortaya koyan firma Oculus Rift firmasıdır. Doğal olarak diğer atılımları da insan bu firmadan bekliyor. Daha tam olarak yaptığı bir şey yok teknolojik boyutta zamanla umut ediyoruz ki atağa geçecektir.Viar teknolojisini gelişmesi geçmiş konusunda değil pek çok konuda ilklere imza atacağına inanmaktayım. Eğitim, tıp ve vb. konularda gelecek nesillere yardımcı olacaktır.
Örnek vermek gerekirse bir öğrenci sanal gerçek gözlüğündeki görseller sayesinde kalbin şeklini çalışma şeklini daha net bir şekilde görecektir yada bir tıp öğrencisi sanal ortamda ameliyat yapabilecektir.Bu yüzden bu teknolojiye ağırlık verilmesi ve uzmanların bu konuda daha iyi bir şekilde çalışması gerekmektedir. Bunun için bir heyet kurulması kararındayım, bilgisayar mühendisleri ve grafikerler bir araya gelerek daha iyi şekilde nasıl uygulamalar yaparız demeleri gerekmektedir. Bazı  grafikler şundan şikayet edeceklerini düşünmekteyim;"Biz iyi şekilde grafikler çizeriz ama cihazlar buna destek sağlayamaz." diyeceklerini tahmin ediyorum.
Atladıkları  bir şey var Oculus Rift ve HTC Vibe Viar gözlükleri  bilgisayar üzerinde çalışmaktadır.Bu yüzden donanım olarak GPU biriminden yardım alabilirler.Bu şekilde geleceğe daha kullanabilir teknolojiler bırakabiliriz.Aynı zamanda bunlar sayesinde bütün öğrencilerin eğitimlerine de destek sağlayacağımız unutulmamalıdır.
Şunu asla unutmamalıyız ki bunların hepsinin geleceğimiz olan gençlerimiz için yapmaktayız.Geleceklerimize yeni teknolojiler bırakmak ve onları geliştirmeyi kendime bir borç bilirim.Bu yüzden  mühendis,grafiker ve eğitmenler olarak geleceğimize destek çıkmalıyız.