14 Aralık 2018 Cuma

Gürültü'nün Sebebi Anlamsız Varlıklar mı ?

 Anlatmak için konuşmak anlamsız bir durum. Kelimelerimizin gürültü çıkarmaktan daha büyük bir şeye hizmet etmesi gerekir.Bizi hayvan düzeyinde bile değerlendirebilmek için çıkardığımız seslerin bir anlamı olmalı. Anlatmak için konuşmak çoğunlukla yalnızca gürültü çıkarmaktır. Konuşmak için sorular beklemeliyiz, bu sabır erdemini kendimizde barındırmamız gerektiğinden önemli bir husus. İnsanlar gerçekten merak ettikleri için soru sorarlar ve unutmamalıyız ki yalnızca merak ettikleri zaman konuşursak, tam anlamıyla anlamak için dinlemeye başlarlar.
İnsanlara yanlış yolda olduklarını göstermeye çalışmak, fikirlerinin ve duygularının uzun zaman içinde olumsuz sonuçlar doğuracağını anlatmaya çalışmak anlamsız.
 Beynimizin gerçek ile hayali birbirinden ayırt edemediğini biliyor muydunuz? Bu yüzden her neye inanıyorsak bilinçli ve bilinçsiz olarak beynimiz ona hizmet etmeye, ona göre yaşamaya, kararlar vermeye ve önlemler almaya başlar. İnsanlar inanmak istediklerine inanmaya devam edeceklerdir. İnançta bir çeşit hayaldir gerçek olmamasına rağmen, beynimiz bunu ayırt edemez. Bu sayede insanların olağanüstü saçmalıkta düşünceleri canları pahasına savunduğunu görürsünüz.Aslında inançlarımız neyin çevremiz tarafından ilgi gördüğüne bağlıdır. Şuan ki toplumumuzda genç nesil olarak eğlence ortamları ilgi odağı. Pahalı eşyalar kadar ilgi çekmiyor bir türkü söylemek bir şiir yazmak. Bir sahne rekabeti gibi. İnsanların dikkatleri ne taraftaysa olmamız gereken yer orasıymış gibi davranıyoruz. 

Başarının tanımı insanların dikkatleri her neye yönelikse o olarak yazılıyor. Asıl yapılması gereken dikkatlerin toplandığı yerde sahneye çıkmak veya sahnedekilere katılmak değil ilgiyi kendi üzerimize çekmektir.
Kendi olduğumuz yeri bir sahneye çevirmektir. İnsanlar neye inanmak istiyorlarsa ona inanacaklar. Birisi gelip tüm dikkatleri üzerinde toplayıp, doğruyu anlatana kadar.Hayatınız boyunca doğruyu anlatınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder