Öğrenmek için Öğretmek mi? Öğretmek için mi Öğrenmek

Öğrenmek, hayatımız boyunca yapacağımız bir davranış biçimi. Şu an çok konuşulan yapay zeka konusunda bile makinelerin öğrenimi söz konusu.Çünkü onlar aptal cihazlar ,bizlerin ise onlardan ayrılmakta olduğunu düşünüyorum. Onlar da insanlar gibi hatalardan ders çıkararak doğru sonuç elde etmeye çalışıyorlar. Bizden (insanlardan) tek farkları biraz daha hızlı olması!
İnsan ne için öğrenir?
Bu yüzden bilginin anahtarı ilgi, kapısı ise öğrenimden geçer.

  1. Unutmuyorsun: En önemli özelliği konuyu başkasına etkin bir şekilde aktarma isteğinden ötürü unutmuyorsun. Öğrenirken yeni kapıları aralıyorsun. 
  2. Üretiyorsun: Seni sarıp sarmalayan üretme sorumluluğu yüzünden dikkat ediyorsun. Zincirini kırıyorsun!
  3. Gelişiyorsun: Ürettikten sonra kendini geliştirme ihtiyacı hissediyorsun! Çünkü değerleniyorsun. İnsanlar sende gerçekten bir potansiyel görüyor ve sana bakış açıları biraz daha farklı olmaya başlıyor. Bu sayede içgüdüsel olarak kendini geliştirme ihtiyacı hissediyorsun.
  4. Öğreniyorsun: Öğretmek için harcadığın çaba sana normalde öğrenmek istediklerinden daha fazlasını öğretiyor.
Üretmeye, paylaşmaya karşılık beklemeden başlayın. Çünkü her şey para değil!
Sorusunu derinden düşündüğünüz oldu mu? Ben bu kadar şeyi neden öğreniyorum, neden bilmem gerekiyor o tonlarca bilgiyi? Benim için söylemekten çekinmediğim bir sebebi var: “Doğacak çocuklarıma daha ilgili ve daha bilgili bir insan ve bir baba olmak için!” Bu konu ile ilgili daha sonra uzun uzun konuşuruz.

Her ne kadar gerekli olursa olsun yaşantımızda para sadece bir araçtır. Dikkat ettiyseniz; son 20 yılda bilgiye, buna bağlı olarak, veriye ilgi paradan daha çok artmış durumda. Bu yüzden bilginin çıktısı paraya dönen işler yaptığınızda aranan insanlardan biri olmaya başlıyorsunuz.
Biraz önce de bahsettim; öğrenmek sadece öğrencilere özgü bir davranış biçimi değil. Asıl hayatın kendisi çözdüğümüz problemlerden ibaret değil mi? Hepimiz bir sınavın içerisindeyiz. Bu yüzden öğrendiklerimiz ile ayakta kalmaya, yaşamaya, düşünmeye veya üretmeye çalışıyoruz. Bunları daha sağlıklı veya efektif yapabilmek için de etkin bir şekilde öğrenmek gerekiyor.
“Peki ama nasıl?” sorusunu sormaktasınız. Severek takip ettiğim ve ürettiğim içeriklerdeki kaliteyi hedef belirlediğim insanlardan biri olan Barış Özcan üç kelime ile durumu özetlemiş: “Öğrenmek için öğret!”
Beni bunları yazmaya iten bu üç kelime oldu. Ben bu tekniği yaklaşık 12 seneden beri kullanmaktayım. Bu yüzden bu tekniğin bana kazandırdıklarını destekleyici bir biçimde anlatmayı istedim:Daha nicelerini sayabilirim aslında ancak temel anlamda bu dört başlık bana öğreterek öğrenmenin gücünü gösteriyor.  Hayat sizin bilgi sizin , bilgi güç demek para  demek yoksa birileri size 19 milyar dolar verdiği şeyi kullandırmaz.