SİGARA'NIN FAYDALARI


Dillere pelesenk olmuş cümleler vardır. Bunlardan biridir sigarayı bırak. Doğrudur da aslında sigarayı bırak sevdiklerini bırakma. Taa ilkokul çağlarında karşımıza çıkar. Belki daha sigaranın ne olduğunu bile tam bilmediğimiz zamanlarda öğreniriz bırakmamız gerektiğini, içine türlü türlü zehirlerin konulduğunu ama yinede ne hikmetse kendisinden önce zararını öğrendiğimiz maddeye başlarız büyüyünce. Önceleri 20' li yaşlarında başlanırdı da erken denirdi günümüzde 13-14 yaşlarına kadar inmiş başlama yaşı. Durum baya vahim yani. Hele 20 li yaşlarındakilere artık bir paket dayanmaz olmuş.

Hal böyle olunca bıraktırma çabaları artık anlatmakla değil bazı kısıtlamalarla olmaya başlamıştır. Önceleri belirli bölgelere yasaklar geldi içerde içmek yasak dendi çokta iyi dendi. Tamamen bıraktırdığı olmuştur belki lakin tamamen bıraktırmasa da belki üşengeçlikle birleşip bi iki sigara az içirtmiştir. Kar kardır küçümsememek lazım. Derken kamu spotları çıktı. Sigara içmeyen biri olarak derdim ki işe yarar mı bunlar. Arkadaşımda gördüm ki yarıyormuş 1-2 dakika da olsa düşürttürüyormuş ya bende böyle olur sevdiklerimi bırakırsam diye hatta bırakma kararı bile aldırtmış. O düşünmese bile sevdikleri düşünür  o halde görürsem onu. O halde görmek bu kadar üzerken ya hiç görememek o en kötüsü değil mi? Canı için can vereceğin sevdiklerini az görmek geride onların gözü yaşlı kalması. Canı gönlünden hissetse bu acıyı eminim kimse içmez bir daha kolay kolay ancak önemli olan hissetmek. Çevreyi, arkadaşlarınızı bahaneyi bırakın isteyin bırakmayı gerisi çok kolay. Nasıl mı kolay demeyin o kadar çok olanak var ki şuan sadece ufakta olsa kendinize inanıp istemeniz yeterli ,başarmanız kalkıp bakkaldan sigara almanızdan daha kolay.  Bunun için kurulan sigara bıraktırma hattından destek alabilirisiniz.
Neden arayım neden bırakayım demeyin. Bırakmak için bir ton sebebiniz olduğunu unutmayın. İsterseniz sıralayayım bir kaçını; kaliteli bir yaşam öksürmeden, yorulmadan yaşanan, iyi bir örnek çevresine ve ailesine, maddi kazanç, sevdikleriyle geçirebileceğiniz kıymetli zamanlar bunları almayın elinizden. Ben ise bugün sizlere pek bilindiğini düşünmediğim Moro terapiden bahsedeceğim. Hoş sigarayı bırakmak istemeyenlerin kesin bilmediği bir şey bile diyebilirim ama bu nazaran sevdiklerinin belki her gün araştırdığı bir şey. İlinizde uzman kişilerce yapılan merkezlerde bulunan Moro Terapi belki de sizin en büyük sıkıntınızın çaresi olacaktır. Çevremde bunu uygulayıp olumlu yorum yapanları görmek bu tedaviyi daha da cazip hale getirmekte. Moro terapi yapan bir merkezden aldığınız randevu sonucu gitmekte ve gerekli testleri yerine getirmektesiniz. Düşük seviyeler için ilaç ve benzeri müdahalelerle amaca ulaşılmaktadır. Ancak yüksek dozda bir bağımlılığa sahip ise size verilen doğru elektrik ile amaca ulaşılmaktadır. Merkezde içtiğiniz sigaraya göre ayarlanan cihaz 45 dakika boyunca size gerekli sinyalleri vererek vücudunuzu uyarmaktadır.
Cümle içerisinde elektrik geçmesi korkutmasın sizi doğru yerde güvenilir ellerde sorun değil kurutuluşunu oluşturmaktadır. Ayrıca merkezde içtiğiniz sigara son sigaranızdır saklayabilirsiniz son sigaramdı diye :). Uygulanan tedavinin ardından bir ay süreli tedavi kapsamında vücudunuzda bir bant bulunmaktadır. Günlük bir paket sigara içtiğinizi düşündüğünüz vakit bir aylık sigara masrafınıza sigarayı bırakıryosunuz, ağrısız acısız sancısız zorlanmadan ve bir daha dönmeksizin. Genellikle günde bir paket içenlerde etkili olan tek seans daha fazla içenler için veya vücut yaş ve direncine bağlı olarak 2 veya 3 seans etkili olmaktadır. Moro terapiye gitmeyi istemek, randevu almak ve randevu zamanında merkeze gitmek en zor olan şey gerisi ise en kolayı diyebiliriz.
Bakmalara doyamadığınız anneniz, babanız, eşiniz, çocuğunuz ve tüm sevdiklerinizi her sigara içtiğinizde 20 dakika daha az göreceğinizi düşününüz. Lütfen sigarayı bırakın sevdiklerinizi bırakmayın.