TEKNOLOJİ İLE DEĞİŞEN ŞEYLERE İMAM ALİMLERİ NE DİYECEK


Teknoloji günümüzde daima ileriye doğru gitmektedir.Tabi bu durum ne zamana kadar devam eder.Orası tartışılacak bir konudur ama biz bugün bunu tartışmayacağız.Bugün blogumuz da teknolojini değişmesi neleri etkiliyor.İslam dini bazı şeylere nasıl açıklama yapacağıdır. Ben dini vazifesi olan bir insan değilim.Ben olayı teknolojiyle ilgilenen bir kişi olarak bakacağım. Teknoloji sürekli gelişmektedir,önceden  kimsenin evinde telefon bulunmaz iken şuan ise her kişinin cebinde akıllı telefon bulunması bile teknolojinin ne kadar değiştiğinin göstergesidir.
Teknolojiyle birlikte insanlardaki üşengeçlik terbiye oranı  giderek azaldı.Bu durumun en büyük sebepleri ise teknolojiyle her şey erişilebilir bir duruma gelmesidir.Teknoloji sayesinde insanlar hiç tanımadığı insanlar annesine babasına rahatlıkla küfür edebilmektedir.Bundan dolayı sizlere tavsiyem teknolojin iyi taraflarınızı almanızdır.Aksi taktirde toplum ahlakı giderek bozulacak ve üşengeçlik seviyeleri giderek artacağı konusunda bir kanıya sahibi.Günümüzde popüler olan uygulamalar sayesinde bu durum iyicene çığrından çıkmıştır.

Bu uygulamaları  hepimiz biliyoruz açıklamaya gerek olduğunu  düşünmemekteyim.Asıl konumuza geri dönelim teknoloji dini şeyleri nasıl değiştirecek.Buna şöyle bir örnek vermek istiyorum.Japonların planları  şu şekilde 2030 yılına kadar bütün genel evinde çalışan bayanların yerine robotların geçmesi planlıyorlar .Bu taktirde nasıl olacak dini vecibeler  robot ile ilişkiye giren insanlar zina yapmış olacaklar mı ?yada internetten müzik dinliyoruz ve bazen açık olup sabaha kadar boş yere çalıyor bu durumda boş yere  internet kotasından yediğimiz için israf yapmış oluyor muyuz?Bu durumda islam alimlerinin bu tarz konuları açıklaması gerektiğini düşünmekteyim.Aksi taktirde teknoloji geliştikçe bu durumlar iyice karışacağına eminim.Bu durumlardan az etkilenmek için islam alimlerinden açıklama yapmalarını beklemekten başka yapacak bir şeyimiz yoktur.Günümüzde bile bu kadar şahibeli konu varken teknoloji daha ilerledikçe  daha nasıl sorular soracağız.  bu durum için artık geri dönülemez bir durum olacaktır. Bu durumdaki en büyük görev teknolojik gelişmeleri yapan insanlara düşmektedir.Sonuçta teknolojiye yön veren insanlar bu insanlardır.Toplumumuzun geleceği ve  toplumun ahlak kuraları sizin elleriniz de bu yüzden büyük bir özenle ve titizlikle çalışmanız gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.
Teknolojiyi kullanan insanlar olarak sizlere tavsiyem teknolojinin iyi şeylerinden faydalanın ama kötü şeylerinden uzak olunuz.Aksi taktirde teknoloji iyice ilerledikçe toplumda ahlak kuralları iyice aşılacak ve akılları olan ama kullanmayan robotlara dönüşeceğiz. Bu durum bizleri şimdilik ne kadar fazla etkilemese de zamanla etkileri artacak ve ve  bu durum için artık geri dönülemez bir durum olacaktır. Bu durumdaki en büyük görev teknolojik gelişmeleri yapan insanlara düşmektedir.Sonuçta teknolojiye yön veren insanlar bu insanlardır.Toplumumuzun geleceği ve  toplumun ahlak kuraları sizin elleriniz de bu yüzden büyük bir özenle ve titizlikle çalışmanız gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.