Üniversite'nin Yararlı Olmadığı Noktalar Nelerdir ?


Eğitim-öğretim hayatımız boyunca hep bir öğrenme ve öğrendiklerinden sınava tabi tutulma halindeyiz. Hal böyle olunca rekabet ortamı kaçınılmaz olmaktadır. Ve öğrenciliğe ilk adım attığımız andan itibaren sürekli bir yarış içerisindeyiz. Dersler, testler, sınavlar, sorular böyle geçip gitmekte günlerimiz, yıllarımız. Amaçtır en iyisi en güzelini elde etmek. Peki en sonunda zorunlu eğitim bitip üniversite tercihine gelince sıra hal ne olur. Başlanır il araştırmaları, üniversite araştırmaları. Peki neyi kriter almak lazım ne bizi zorlarken ne işimizi kolaylaştırır bu sorular yakınımızda bir tanıdığımız veya abimiz ablamız yoksa çok zorlar çünkü tam olarak kestiremeyiz ne olacağını. Karşılaşabileceğimiz durumları tek tek ele alırsak eğer üniversiteyi yaşadığımız ilden başka bir ilde  okumaya karar verirsek ailemiz ile gitmeli miyiz?
Bu sorunun cevabını ararken ailevi durumu göz önünde bulundurmak en önemli kriteri oluşturmaktadır bizim için. eğer aile durumu çok yoksa uzakta yaşayan bir bireye sağlanan maddi destek oldukça fazla olacağından bunu karşılamak zor olabilir. aile yanında kalanın maksimumu ailesinin uzakta yaşayan birinin minimumunu oluşturmaktadır. o yüzden bu konuda oldukça hassas davranmalıyız, hem kendimizi hem ailemizi zor duruma sokmamalıyız. Bu konuda sıkıntı yoksa eğer aileden uzakta olmak hem ayaklarının üzerinde durabilmek hem de tek başına hayatını idame ettirebilme tecrübesini kazanmak açısından oldukça önemlidir. Mümkünat varsa tek başına gitmek daha iyidir.
Üniversite hayatını dolu dolu yaşamana imkan çıkmaktadır. Lakin tek gidip kalıp belli bir süre sonra aileni yanına çağırmak yapabileceğin en büyük hatalardan biridir. Çünkü kısa bir sürede olsa her ne kadar zorlansan ki zorlandığın konular değişse de alıştığın bir rahatlığın elbette olacak ancak ailen geldikten sonra ister istemez bir kısıtlanma haliyle karşılaşacaksın. Bu kısıtlanma kimi zaman keşke çağırmasaydım pişmanlığına dönüşebilir. O yüzden en başından itibaren ya beraber yola çıkacaksınız yada tek başına o yollarda dimdik yürüme cesaretini göstereceksin. Aile veya tek seçimin eğer tek olduysa başka kriterleri değerlendirebiliriz. Her ne kadarda olsa ailenin yaşadığı şehirden fazla uzağa gitmemeni tavsiye ederim. Vize sonrası, resmi-dini tatiller ve normal kaçamaklar için memlekete gitmeyi düşündüğün an yakın mesafe her zaman candır diyebiliriz. Eğer bu tatiller kısa bir sürelikse kesinlikle yakın mesafe çok idealdir. Hem tatilin yolda tükenmemiş hem de dinleme amaçlı çıktığın bu yolda fazladan yorulmuş olmazsın. O yüzden ailenin yaşadığı şehre yakın mesafede bir il tercihi sana büyük avantajlar sağlayacaktır. Ayrıca gittiğin il ailenin yaşadığı ile yakın olursa kültür yakınlığı da,hava şartlarının yakınlığı da söz konusu olur. Buradan anlayacağınız üzere kültür ve hava durumlarını da göz önüne bulundurun. Size oldukça uzak kültür ve anlayış yapısına sahip bir ilde normalden daha fazla sıkılır ve bunalırsınız.
Keza hava şartları da öyle hiç kışın yaşanmadığı bir ilden kışın en sert yaşandığı bir ile üniversite okumaya gelirseniz hem kıyafet yönünden hem de vücut direnci yönünden oldukça zor zamanlar yaşarsınız. Yazın 3 aylık tatil kurtardığı için yazı oldukça önemli olmasa da gitmeyi düşündüğünüz şehrin kışlarını araştırmakta fayda vardır. Yoksa kışın hastalıklar yakanızı bırakmayabilir. Belli başlı değerlendirebileceğiniz bu kriterlerinden ardından geriye kalan üniversite ortamı ise şansınıza kalmış bir durumdur. Gittiğiniz ortamda güzel arkadaşlıklar edinebilmeniz ve üniversite hayatınızı en güzel şekilde dolu dolu geçirebilmeniz dileğiyle.
Ancak küçük bir tavsiye daha eklemem gerekirse yurt arkadaşlarınızı seviyorsanız eve çıkabilirsiniz ancak sınıf veya eski okulumdan arkadaşım sıfatını taşıyan insanlarla mümkünse aynı eve çıkmayın çünkü o insanların ev hallerini çok bilmediğiniz için ev ortamında sıkıntı yaşayabilirisiniz ancak yurt arkadaşınızın ev halini hemen hemen tahmin edebilirsiniz. O yüzden tercihiniz yurt arkadaşınız yana olsa sizin için daha iyi olacağını düşünmekteyim.