2 Ocak 2019 Çarşamba

Bilim Adamları Açıkladılar Diyete Çarşamba Günü Başlanmalı


Yaz ayları geldikçe hepimizin özelliklede bayanların en büyük sıkıntılarından biri olan fazla kilolar büyük sorundur. Normalde sorun olan bu sıkıntılar yazın gelmesiyle birlikte artan davet, eğlenve ve sahil düşüncelerine büyük sıkıntı yaratmaktadır. Bu sıkıntı bireylerin aklına hemen diyeti getirmektedir. Hemen yemeklerde kesilmeler başlar. Akabinde de halsiz baş gösterir. Yataktan çıkamazlar ama yine de vazgeçmezler çıktıkları bu yoldan. Birde üstüne spor eklerler ki durum hepten faciaya dönüşür. Hele birde var ki ergenlik döneminde tam gelişme çağında yapılan diyetler. Bunlar belkide en kötüleridir tam vitamine ihtiyaç olunan dönemde vücudumuzu ihtiyaç duyduklarından alıkoyarız. Yakın çevremde gördüğüm arkadaşımda bu durum tırnaklarında izlere, saçında dökülmelere, kemiklerinde zayıflığa yol açmıştı.
O yüzden normalde bile hoş olmayan diyet bu halde daha da sorun olmaktadır. Ben ise durum her ne olursa olsun diyete karşıyım. Diyet anlık ihtiyacı karşılamaktadır. Sonrasında ise kilolar geri alınır. Hatta verilenden 1-2 kilo daha fazla olarak geri döner. Bu durum ise işleri daha da beter hale getirir. Hele birde bilinçsiz yapılan diyetler hiç kilo verilmeden aksine alınmasına bile sebep olabilir. Bilinçsiz olduğum dönemlerde başıma gelmişti çünkü. Yiyeceklerin bulundurduğu tüm yağ, karbondihrat ve proteinlerine göre liste çıkartmış ve ona göre beslenmiştim. Bir ay sonunda ise sevinçle çıktığım tartıdan 1 kilo aldığımı görmemin yıkımını yaşamıştım. Tüm heves ve çabalarımı kaybetmiş bir süre ara vermiştim. Ancak var olan kilolar hiçbir zaman kilo verme işini kaldırıp rafa kaldırmıyor.
Çünkü genç ve dinamik bir birey olarak kilolar size en gel olmaktan başka işe yaramıyor. Her ne kadar barışıkta olsanız canınızı sıktığı anlar çok oluyor. Bende diyettense mutfakta reforma gittim. Yani bütün yeme planımı değiştirdim. 3 günlük 5 günlük bir diyet değil genel bir düzenleme. Hem dikkat edip hem de herşeyi yeme diyebilirim. Böylelikle geri verilen kiloları da almıyorsunuz. Taktıkı sağladığınız spor ile de kilo verimine dikkat ediyorsunuz. Ben bu yola çıkmadan önce metabolizma hızımı ve bazal metabolizma hızımı hesaplamadım. Aralarında 400 kalori kadar fark vardı. Yani vücudumun duyduğu ihtiyacın 400 kalori daha fazlasını alıyordum. Hal böyle olunca az hareket veya bu 400 kalorinin taşması bana kilo olarak yansıyo buda canımı sıkıyordu. Bende bazal metabolizmamı hesaplayarak günlük o kadar kalori almaya çalıştım. Aladığım fazla 100-200 kaloriyi ise spor yardımıyla vermeye çabaladım. Bu süreçte ise suyumu eksik etmedim. Erken kalkarak hafif bir kahvaltıyla, peynir ağırlıklı midemi hazırladım. Sık sık ama az yiyerek midemi sürekli çalışır halde bıraktım. Öğle yemeklerinde istediğim yemeği kontrollü bir seviyede yedim. Akşam yemeklerinde de keza istediğim yemeği yedim. Ara öğünlerde istediklerimi az miktarda yedim. Ara öğünlerimi bir süt ve meyve veya az yağlı yada yağsız bir tost oluşturdu. Gün içi fazla bir doyum sağladığım için akşamları neredeyse zorla yedim. Tarçınlı sütümü eksik etmedim. Onunda metabolizmama büyük bir etkisi olmuştu. Geç uyandığım sabahlar yediğim ağır yemekler düzenimi bozmuştu.
Ancak bir haftalık bir kontrolsüzlük yaşadığım halde bir hafta sonunda tekrar dikkat etmemle değişen hiçbir şey olmadı. Bir kere ipin ucu kaçtı diye bırakmayın derim. Çünkü kaldığınız yerden kurtarabiliyorsunuz tüm çabanızı. Aynı zamanda öğünlerinde tüketeceğiniz süt ve süt ürünleri bu süreçteki en büyük destekçiniz. Bunun diyetten farkı ise her daim bir yeme halinde olmanız ve süresinin olmaması, har zaman bir kontrolün hakim olduğu mutfak düzeni. Fazla kaçan yemelerinizi sporla kalori yakarak dengeleyebilirsiniz ama asla küçük kaçamaklardan sonra bu iş kaçtı artık diye ipin ucunu bırakmayın.   


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder