KİMYA MÜHENDİSLİĞİ HAKKINDAKİ GERÇEKLER


Sınavlarda tüm yılların emeklerinin gösterilmesinin ardından sıra sonuçların açıklanmasına bırakmıştır kendini. Sonuçların açıklanması ile ise yoğun bir dönem olan tercih dönemi başlar. Herkesin bu konuda elbet bir bildiği vardır. Kiminin bir çocuğu kiminin bir komşusu elbet bir yere girmiştir ve size verecekleri bir fikirleri vardır elbet. Bu süreçte birçok yazı ve bir yorum okursunuz kimi size ışık tutarken kimi kafanızı karıştırır. o yüzden bu süreçte önemli olanın siz ve hayatınız olduğunuzu asla ama asla aklınızdan çıkarmayın. Çevrenizdeki insanların fikir ve yorumlarına değer verin ancak hiç birini hayatınız merkezine koymayın. Kimi oturmayı sever gezilen bir meslek için çok zor veya hiç sevmiyorum diyebilir, kişileri tanımadığınız için yapılan yorumlar çokta merkez konumuna alınmamalıdır diyorum ve ardından araştırmalarınız arasında gördüğünüz belki düşündüğüz belki istediğiniz sizin için ne anlam taşıdığını bilmediğim ama benim eğitimini gördüğüm bir meslek hakkında bahsedeceğim, Kimya Mühendisliği.


Öncelikle kimya sevmeyenlerin gelmemesi gereken bir bölüm olduğunu tüm kalbimle söyleyebilirim çünkü kimyanın binbir halini görüyorsunuz sevmiyorsanız eğer bu sizin için eziyetten öte gitmez. Hangi bölüm olursa olsun en önemli seçimin üniversite olduğunu biliyoruz. o yüzden yerleşebileceğiniz en iyi üniversiteye yerleşmeye çalışın. ama şunu hiçbir zaman unutmayın eğer mühendislik okuyorsanız iyi veya kötü üniversite kişiye bir yere kadar etkili oluyor gerisi sizin kendinize kattıklarınızdan ibarettir. İş alımlarında popüler veya iyi bir üniversitede okumak özgeçmişinizi bir adım daha öne çıkarmakta bu elbette oldukça önemli ancak bunu sağlamıyorsanız dünyanın da sonu değil.
O özgeçmişin doluluğu çoğu iş yeri için üniversiteyi arka plana atmaktadır. Üniversitenin öne çıkarmasının sebebi ise orda verilen eğitimin bilinmesi ve iş için gelen bireyin hangi donanıma sahip olduğunun bilinmesinde kaynaklı oluyor. Siz orta halli bir üniversiteden belki daha fazla donanıma sahip ayrılabilirsiniz ancak bu sizin elinizde. Öncelikle ingilizce ana diliniz gibi olmalı hatta eğitim süreciniz boyunca ekleyebiliyorsanız başka bir yabancı dil hiçte fena olmaz. Değişik dillere olan merakınız sizin merak ve ilgi potansiyelinizi ortaya koymaktadır. Bir kimya mühendisi olmak istiyorsanız yaptığınız olumlu veya olumsuz sonuçların insanlığı etkileyebileceğini asla unutmayın. Çevreden, gıdaya, inşaata ve birçok alanda az veya çok bir katkı sağlayabileceğiniz hep aklınızda olsun. Bir evin ısıtmasından, kaloriferlerin döşenmesinde, sıktığınız bir ketçapın akış hızında, kullandığınız bir laptopun işlemci ve fan sisteminde, bir evin boyasında, kullandığınız bir ilaçta ve buna benzer birçok alanda kimya ile iç içe olduğunuzu ve bu mesleğin seçiminde bunların her birine dokunabilecek imkana sahip olduğunuzu asla unutmayın.
Kimyanın tüm inceliklerini ve detaylarını bilip laboratuarda bunları işlemek ve gerçekleştirmek isterseniz kimyagerlik mesleğini tercih edebilirsiniz, ancak bu öğrendiklerinizin yanısıra ancak bir kimyager kadar detaya girmeden kimyanın mucizesine kapılmak ve imza yetkisine sahip olup karşılaşılan sorunlara çözüm üretebilmek yeteneğine sahip olmak istiyorsanız kimya mühendisliği sizin için biçilmiş bir kaftan diyebilirim. Kimya bir okyanustur, her damlası ise farklı bir alana hizmet etmektedir. sürekli gelişmeyi araştırmayı, beyaz önlüğü, laboratuar ortamını, deneyler yapmayı olmadığı zaman defalarca tekrar tekrar denemeyi, deneylerinizin raporlarını yazmayı, sıradan bir şekilde yanından geçtiğiniz veya kullandığınız malzemelerin yapılış yollarını görmeyi bir şeyler geliştirip yenilikler katmayı seviyorsanız bu mesleği de düşünmenizde fayda var.