5 Ocak 2019 Cumartesi

KONYA Hakkındaki Gerçekler


Eskilerden beri bilinir ki seyahette sıhhat vardır. Bu sözün hikmetindendir ki gezen insan hem sağlık bulurken hem yeni güzellikler keşfeder. Bu sözden ilham alarak yerini yerleri görme iç güdünüz eğer sizi konyaya getirdiyse yapabileceğiniz şeye bir kaç cümle eklemek nacizane size bir rota çizmek isterim. Bilindiği üzere Türkiyenin en büyük yüz ölçümünüe sahip olan Konya iç anadolu bölgesinde bulunan bir şehirdir. İç anadolu bölgesinde yer almasında kaynaklı olarak biraz kurak bir bilge diyebiliriz. Konya içine kadar yeşilliğe ve ağaca zor rastlayacağımız gerçeği bizi karşılamaktadır. Eşsiz deniz manzarı gibi eşsiz bir düz arazi manzarası bize eşlik eder. Kendimize ait bir aracınız var ise Konyada gezmek dahada rahat olur çünkü büyük olan yapısından dolayı şehrin bir ucundan diğerine gitmek bizim için zaman kaybı olmaktadır.
Eğer bir de gezi süremiz kısa ise bunu yollarda kaybetmek istemeyiz. Kendimize ait bir aracımız yok ise Konya'da araç kiralama sitelerinden güvenli bir şekilde 80 ile 100 arasında bir araç kiralayabilirsiniz. Erken saatlerde geldiğiniz Konya' da kahvaltı yapmak için Silleyi tercih edebilirsiniz.Silledeki şirin dükkanların birinde kahvaltınızı tarihin eşlik ettiği bir mekanda yiyebilirsiniz. Kahvaltınızın ardından Silledeki kiliseleri, mezaları ve doğasını gezebilrsiniz. Küçük bir yer olan Sillede gezerken araça ihtiyaç duymazsınız, daha çok yürüyerek gezebileceğiniz dağ yapısını sizi karşılar. Yürüdüğünüz tarafa göre sizi ya akan bir ırmak yada bir baraj karşılayabilir. Sillede geçirilen güzel vakitlerin ardından Konya gidildi ise olmazı Mevlana türbesine rotanızı çevirebilirsiniz. Mevlana türbesine yapılan ziyaret ve dualar gönül aleminde yapılacak keyifli bir yolculuğun kapılarını aralayacaktır.  Konya yı komple göre bilen  bu tepede tatlınızı yer iken Konyayı seyredebilirsiniz. Bir günlük bir imkanınız da gezebileceğiniz Konyaya dair önemli başlıkları sizinle paylaşmaya çalıştım. Bir kaç gün daha süreniz var ise Japon parkı, Bilim Merkezi, Kelebek Vadisi, Beyşehir gezi güzargahınızı oluşturabilir.
Bulunan dükkanlardan hediyelik veya hatıralık eşyalar alabilirsiniz. Bu tarafta bulunan Bedesten Çarşısına giderek burayı gezebilirsiniz. Bedesten Çarşısı daha çok çeyizlik eşyaların bulunduğu mekan olup bir eve dair birçok malzemeye ulaşabilirsiniz. Tahtaya dair birçok malzemenin yanısıra dövülen türk kahvelerinin eşsiz kokusunu duyabilirsiniz.Buranın ardından araba ile Alaaddedin tarafına doğru gidebilirsiniz. Aracınızı park ettikten sonra Alaaddin tepesinde şehrin telaşını seyrederek bir çay molası verebilir aynı zamanda tepeyi geze bilirsiniz. Geldiğiniz zamana bağlı olarak belki lalelerin ahenkle oluşturdukları renk cümbüşünü görebilirsiniz.
Çay molanızın ardından yürüyerek Zafer meydanında gezebilirsiniz. Konyanın çarşısı olarak nitelenen Zafer meydanında gezerek dükkanları da gezebilirsiniz. Buradaki gezinin ardında aracınızla meşhur Meram bağlarına giderek burada yeşilliğin güzellğine doyabilirsiniz. aracınızdan indikten sonra güzel bir bisiklet turu size çok iyi gelecektir. Belediyenin sağladığı bisiklet duraklarından kredi kartınız ile ilk yarım saati bedava bir saati ise 1 tl ye bisiklet kiralayıp buralarda gezebilirsiniz. Meram deresinde bulunan deniz bisikletinede binebilirsiniz. burada da bulunan hediyelik eşyacılara uğrayabilrsiniz. buradaki gezinin ardından şehrin içine doğru ilerleme zamanı geldi diyerek Kule avm nin oraya giderek orada bulunan etli ekmekçilerden meşhur Konya etli ekmeğini yiyerek karnınızı doyurabilirsiniz. Kule avm yi de gezebilirisiniz. Yemek tercihinizi etli ekmekten yana kullanmak istemez iseniz Kule avm dede karnınızı doyurabilirsiniz. Avm yanında bulunan Kule sitenin 42. katına çıkarak tüm şehri seyredebilirsiniz. Bu seyir hakkınızı Akyokuş tepesinde de kullanabilirsiniz.
Türbenin hemen yanında yer alan müzeyi gezebilir tarihi yaşayabilirsiniz. Türbe çıkışının az ilerisinde yer alan Şehitler mezarlığına yürüyerek gidebilirsiniz. Mevlana türbesinin yakınında

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder