KÖRİLİ TAVUK TARİFİ


Hepimizin hayat telaşında dinlenip mola verdiği anlar vardır. Kimi zaman mecburi ihtiyaçtan ötürü kimi zaman ise keyfi olarak bu molalarımızı sevdiklerimizle birlikte geçirdiğimiz bir akşam yemeğini fırsat bilerek veririz. Dışar da yediğimiz yemeklerin tadı daha bir değişik daha bir güzel gelir. Bu fırsatlarda yediğimiz tadı damağımızda olan bir yemek olan körili tavuğu ele alalım. Körili tavuğun tadı damağımızdadır. Yapımı tadı tuzu herşeyizle doyumsuz olarak nitelendirebilir. Ancak çoğu zaman maddi açıdan çoğu zaman ise fırsat elde edememekten dolayı gidip yemek imkanı bulamayabiliriz. bu durumda yapılacak tek şey ise ya gitmek için bir fırsat yakalamak yada evde yapmak.
Her zaman evde yapımla dışarıda yapım aynı olmamktadır. Bunun için birçok deneme ve yanılma yapmış biri olarak direkt olarak dışarının lezzetini yakalayamadığını söyleyebilirim. Lakin lezzet olarak çok yanaştığını da söylemeden edemeyeceğim. Hem yakın bir lezzet imkanı sağlayan bu tarifimle güvenli ve karlı bir yemek fırsatı bizimle olmaktadır. İçine ne kattığınızı bildiğiniz kendi el lezzetiniz olacaktır. Aynı zamanda hazırlanmasından kaynaklı olarak kısa sürede pişmektedir. Ancak güzel bir lezzet istiyorsanız biraz beklemeyi göze almalısınız. Kişi sayınıza göre aldığınız tavuk etinin  mümkünse tavuk göğsünü oldukça büyük, kuşbaşı olarak nitelendirdiğimiz şekilde doğrayınız. Büyük oldukça daha lezzetli olmaktadır. Ancak büyüklük sınırında aşırıya kaçmamanızı tavsiye ederim. Bir bütün tavuk göğsünü debilen ölçülerde doğradıktan sonra dolaba koyabileceğiniz bir kaba alın. Eğer mümkünse pişireceğiniz tavayla birlikte dolaba koyabilirsiniz. Bu durum sizi ekstra uğraştan kurtaracaktır. Belirttiğimiz miktardaki tavuklar için bir bardak kremayı tavukların üzerine ekleyeniz.
Ardından kullandığınız miktar tuzu, bir çay kaşığı köriyi ve karabiberi ekleyerek tavuklarla harmanlayınız. Köri miktarı zevkinize kalmış durumdadır. Baharat yapısı itibariyle köri bağımlılık yapabilen bir baharattır. Ayrıca kalp hastalarının kullanması sakıncalı olmaktadır. Yapılan harmanlamanın ardından tenceresiyle birlikte körili tavuğumuzu dolaba koyabiliriz. Eğer bu tarifi akşam yemeği için düşünmüş isek bir gece önceden hazırlayıp koymak iyi bir marine imkanı sağlamaktadır. Vakit azlığınız varsa yine de bir 5-6 saat bekletmeye çalışınız. Çok acil bir durumda buzdolabı yerine buzluk diyerek orada bekletmeyin. Buzlukta direk donma yapacağı için donma yaptığı süreye kadar marine olur sonrası sadece donma işlemidir. O yüzden vaktiniz az da olsa buzdolabında bekletiniz. Zamanı gelmeden bir saat önce çıkartarak dışarda bekletiniz. Çünkü tencereniz direkt ateş ile temasta zarar görebilir. Malzemenizin uzun ömürlülüğü için 1 saat kadar bekletip öyle ocağa alamnızı tavsiye ederim. Ağzı kapalı tencerede pişirebilirsiniz. Ondan sonrası sizin takibinize kalmıştır. Tavuklarınız pişme aşamasında ike sizde sofranızı hazırlayarak pişen yemeğinizi sıcak sıcak yiyebilirsiniz. Tava durumunuza ve el becerenize göre en son tavanızın içine ateş vererek dışarıdaki gibi bir lezzet yakalayabilirsiniz. İçinde mantar seviyor iseniz en başta eğer unuttu iseniz ise ocağa koyduğunuz sırada mantarı eklemeniz herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. İmkanınız var ise dışarıda yemek yerine evde yaptığınız güvenli ve lezzetli yemekleri yemeniz dileğiyle. Afiyet olsun.