10 Ocak 2019 Perşembe

PAYLAŞMAK MUTLULUĞU ARTIRIYOR


Hayatın sıkıcı ve yorucu stresinin altının bunaldığımız zamanlar elbette olmuştur diye düşünüyorum. Ve hatta bunu çoğu insanın yaşadığını bu konuda kimsenin tek almadığınıda düşünmketeyim. Hal böyle olunca aklımızdan herşeyi bırakıp ıssız bir adaya yerleşmek yada bir dağa tek başına ev kurmak aklımıza gelmiştir. Bu düşüncemizi gerçekleştirmek için ise eminim ki bir çok defa kıyısından dönmüşüszüdür. Ama ya bakmamız gerekn bir ailemiz, çocuklarımız veya annemiz babamız mevcuttur. bu durumu o sıkıntı halinde yük olarak görsekte aslında bu hayatın bize tek değil bir paylaşım içerisinde yaşayacağımızı gösterir. Bir insan her ne olursa olsun elbette bir başka bireye ihtiyaç duyar sevsede sevmsede.
Çünkü çoğu zorunludur. İnsanlara ve onların sanatlarına her daim ihtiyacınız vardır. Yaşamınızı devam ettirebilmek için yemeye ve içmeye ihtiyacınız vardır. Bu ihtiyacınızın karşılanması için gerekli olan malzemeleri almak için bir bakkala ihtiyaç duyarsınız. Giysidiğiniz kıyafetler için bir kumaşçı ve o kumaşları size özel diktirebilmek için bir terziye ihtiyaç duyarsınız. uzayan saçlarınız ve erkek iseniz saçınıza, sakalınıza özen gösteriyorsanız bir berbere, bayanlar ise bakım yaptırmak için bir kuaföre ihtiyaç duyarsınız.
Çalışmak için bir işe, eğlenmek için bir eğlence merkezine kısacası bir yaşam sürebilmek için farkında olmadan hayatınızı şekillendiren bir çok kişiye ihtiyaç duyarsınız. Ve buna ihtiyaç duymak demek yerine paylaşım demek daha doğru olur. Çünkü yaptığınız iş gereği belki o bakkalın yada berberinde size ihtiyaçı olabilir. O yüzden paylaşım tanımı yaşam için en doğru kelimedir. Kimi zaman daralma kimi zaman bunalma durumları olsada hepimiz bu paylaşım çemberinde bir öğeyiz. Ufak veya büyük birçok göreve sahibiz. Bu çemberden ayrılmak belki çember dahilindeki bireyleri çok etkilemez ancak bizim çıkımız bireysel olarak bizi etkilemektedir. Burdan şunu anlayabiliriz ki her ne kadar daralsak ta farkında olmadan birçok kişinin bizim hayatımızda katkısı olduğu ve onların bazıları olmadan aslında tek bir yaşam sürdürmenin oldukça zor olduğudur. Bu hayat telaşında ise bunalmamk neredeyse imkansızdır.
Bu gibi durumlarda yapılcak en güzel şey bardağın her daim dolu tarafından bakmak olacaktır. O insanların sizin hayatınızda bıraktığı güzel izlere yada tam tersi sizin o insanlara olan yararınızı görmek gibi. İlla bunun için ise bir iş sahibi olmaya gerek yok. Belki bir işiniz olmadığı için yarar sağlamadığınızı düşünebilirsiniz ancak bu kesinlikle doğru değil. Çünkü o insana vereceğiniz içten bir gülümse hem sizi hem karşı tarafı mutlu edecektir. Ortam da yayılan pozitif atmosfer herkesi etkiler. Aksine tersine olan negatif düşünce hayat karmaşasında sizi dahada çıkmaza sürükler. O yüzden bir paylaşımın parçasını olduğunuzu unutmadan mutlu olmaya çalışın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder