15 Ocak 2019 Salı

TÜRK KAHVESİ ŞİFA KAYNAĞI


Hemen hemen çoğu ülkenin, çoğu kültürün kendine has kahveleri vardır. Bizim ise meşhur türk kahvemiz vardır ta geçmişten gelen güzel bir şekilde  yapıldığında tadına doyulmayan lezzetiyle herkesi kendine hayran bırakan. Farklı ülkelerden gelene de, kendi ülkesindekine de beğendirir kendini. Kimi insanda bağımlılığa kadar gider içmeden rahat edemez. Her akşam yemeği sonrası veya her sabah içer muhakkak rutinidir çünkü. Aslında rutini olması da güzel bir şeydir çünkü vücutta birçok şeye iyi gelmektedir türk kahvesi, hatta kilo vermekle ilgili sıkıntı yaşıyorsanız bu konuda da yardım sağlamaktadır. Eğer uykusuz bir gece geçirmeniz gerekiyor ise dinç tutma konusunda da oldukça etkilidir. Bazı bünyelerde tesir sağlamayadabilir elbette.
Bu gibi yoğun etki istediğiniz durumlarda özellikle kalp ve benzeri rahatsızlığınız yoksa kahve için kullanacağınız su yerine soda tercihinde bulunmanız sizi daha dinç ve enerjik hale getirmektedir.  ancak su yerine soda tercihinizde asla ve asla unutmamanız gereken sağlık durumunuzda sıkıntı olmamasıdır aksi halde yoğun enerji içeriği size zarar sağlayabilmektedir. Türk kahvesinin mazisi oldukça eskiye dayanmaktadır. Gelen misafire ikramda, kız isteme merasimlerinde kırk yıllık hatırı vardır. Yalnızlığı pek sevmez bir dost bir arkadaş ister yanına öyle lezzetine lezzet katar. Lezzetine lezzetini değişik aromalar ile de sağlar. Değişi aromaları ve farklı türleri ile tam bir lezzet şölenidir. Yanında suyu ise olmazsa olmazıdır.
Varsa bir çikolata daha da tam olur kahvemiz. Çikolatanın verdiği lezzet ile tamamlanır kahvemizin tadı. Su ise ince bir anlayışın esiridir aslında. Eski zamanlarda eve gelene ikram edilen kahve içilirken eğer misafir ilk olarak su içerse ev sahibi anlarmış ki misafirinin karnı aç yok eğer kahve ile başlarsa bu seferde dermiş ki misafirimin karnı tok. Su ile başlayan misafire aç mısın tok musun diye sormadan hazırlarmış evindeki yiyeceklerle güzel bir sofra buyur edermiş misafirini. Kahve ve sunumu deyip geçmemek lazım ince anlamaların yüklü olduğu bir sanat kahve kültürü aslında. Kız isteme merasimlerinde de meşhurdur istenilen kızın elinden yapılan bir kahve. Hem hamaratlığına bakılırmış kızın hem de isteyip istemediğine. Hadi hamaratlığı anladıkta isteyip istememe nasıl oluyor derseniz, istenilen kızın gönlü yoksa eğer oğlanda tuzlu kahve yaparmış,yaparmış ki dermiş ben seni istemiyorum böyle anlarmış istemeye gelenler. Yok eğer bol şekerli yaparsa da kahvesini derlermiş ki kızında gönlü var.
Günümüzde bu tabiki benim için herşeye katlanıyorsa içecek o tuzlu kahveyi diyorlar ama öyle değil aslı. Bol şekerli olsun ki kahveniz sevdiğiniz belli olsun hem de ağzınız tadı hiç bozulmasın bol bol şekerli olsun. :) Kahve için güzel dedik hoş dedik ancak kahveyi düzgün pişirmekte sanattır. Köpüğü bol olacak ki kahvemiz güzel olsun. Hem köpüklü hem lezzetli bir kahveninde incelikleri vardır. Ne kadar kısık ateşte pişerse kahvemiz o kadar lezzetine lezzet katar. Külde pişen kahveler daha da lezzetlidir o yüzden.
Kahveye koyacağımız suyu buzlukta donma seviyesine kadar bekletip kullanırsak kahvemiz daha güzel olur. Kahvemizi, suyumuzu, şekerimizi ilave ettikten sonra güzelce karıştırdığımız kahvemizi ocağımızın en küçük gözünde kısık ateşte pişirirsek lezzetini güzel yakalayabiliriz. Unutmamak gerekir ki kahve ocaktayken karıştırılmamalıdır ve köpüğü kaynama noktasına ulaşmadan önce alınmalıdır çok erken alınırsada kahveye acılık verir o yüzden ne hemen nede geç alınmalıdır köpüğü. Aynı zamanda pişirdiğimiz cezvede çok önemlidir. Bakır cezve kullanımı daha iyi sonuçlar verir. Sevdiklerinizle birlikte içeceğiniz bol köpüklü, kırk yıllık hatırlı kahvelere. İyi günler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder