Android Sürümlerinin Zamanla Değişimi


Android Nedir?
Artık tabletlerde çoğu telefonlarda neredeyse hayatımızın çoğu işleminde android kullanıyoruz. En basit açıklaması hayatımızı kolaylaştırmak için yazdığımız ve google
tarafından bizlere bir açık kaynaklı mobil işletim sistemi olarak sunulan teknolojidir.
Android, Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen, Linux tabanlı, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilmekte olan, açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir. Desteklenen uygulama uzantısı “.apk”’dır.
Android, aygıtların fonksiyonelliğini genişleten uygulamalar yazan geniş bir geliştirici grubuna sahiptir. Google Play, Android işletim sistemi uygulamalarının çeşitli sitelerden indirilebilmesinin yanı sıra, Google tarafından işletilen kurumsal uygulama mağazasıdır.
Android, linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş bir mobil işletim sistemidir, bu sistemde ara katman yazılımı, kütüphaneler ve API C diliyle yazılmıştır. Uygulama yazılımları ise, Apache harmony üzerine kurulu java-uyumlu kütüphaneler ihtiva eden uygulama iskeleti üzerinden çalışır. Android, derlenmiş java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli (JIT) Dalvik sanal makinesini kullanır ve cihazların fonksiyonerliğini artıran uygulamaların geliştirilmesi için çalışan geniş bir programcı-geliştirici çevresine sahiptir.
Android ile ilgili bilgileri verdikten sonra bir de google’in Temmuz 2005’te satın aldığı android’te bugüne kadar ki gelişmelere bakarsak.

Android’in Pazar Payı.
Dünyaca ünlü araştırma şirketi IDC'nin verilerine göre dünya üzerindeki akıllı telefon satış rakamı, 2015'in ilk çeyreğinde yüzde 334,4 milyon adet olarak gerçekleşti. Günümüzde bu büyük pazarda yarışan dört önemli mobil işletim sistemi var: Android, iOS, Windows Phone ve BlackBerry 10.

Android'in bu pazardaki gelişimini incelediğimizde yine IDC'nin araştırmasına göre 2011'den bu yana düzenli olarak büyüdüğünü ve pazarın hâkimi konumunu sürekli olarak daha daha yukarı taşıma eğiliminde olduğunu görüyoruz. 2011'in ikinci çeyreğindeki pazar payı yalnızca yüzde 36,1 iken, bu rakam 2015'in ilk çeyreğinde yüzde 78'e ulaştı. 


Android sürümlerinin tarihine bakarsak
Android 1,0: HTC Dream’in işletim sistemi olan bu sürüm ile android işletim sistemi adını duyurmaya başladı. Bu sürüm kamera desteği, web tarayıcı, wifi, Youtube, alarmlı saat, galeri, bluetooth, sesli arama gibi özellikleri barındırmaktadır.
Android 1,1: 9 Şubat 2009’da yayınlanan bu sürümde bir önceki sistemin hatalarının düzeltilmesi ve API’yi geliştirme üzerine çalıştı.
Android 1,5: Cupcake 30 Nisan 2009 da yayınlandı. Bu sürümde Bluetooth desteği, kamera kaydı, video gösterimi, Picasa, sık kullanılanlar klasörü ve Widget'ları kişiselleştirebilme, yazı tahmin edebilen klavye ve animasyonlu ekran özellikleri Android'e kazandırıldı.
Android 1,6: Donut 15 Eylül 2009’da yayınlandı. Ekran çözünürlüğü yükseltildi. Android Market, galeride çoklu silme, sesli Arama ve WVGA ekran çözünürlüğü desteği geldi.

Android 2,0 ve 2,1: Eclair 29 Ekim 2009’da yayınlandı. HTML5 ve Bluetooth 2.1 desteği geldi. Sanal klavye ve yüksek ekran çözünürlüğü ile özelleştirilebilen arayüz özelliği eklendi. Google maps geliştirildi. Hareketli duvar kağıtları ve dijital yakınlaştırma özellikleri geldi.

Android 2,2: Froyo Mayıs 2010’da yayınlandı. 720p ekran çözünürlüğü desteği, USB, Wifi tarayıcı özelliği ve Flash Player 10.1 desteği geldi.


Android 2.3: Gingerbread Şubat 2011’de yayınlandı. Çoklu kamera ve Çoklu dokunmatik desteği eklendi. Video arama özelliği eklendi.

Android 3,0: Honeycomb Şubat 2011’de yayınlandı. İşletim sistemi tabletlere uyumlu hale getirildi.


Android 4,0: Ice Cream Sandwich Ekim 2011’de yayınlandı. Yüz tanıma fonksiyonları ile NFC dosya paylaşım özelliği eklendi. Mart 2012’de Android market adını Google play Store olarak değiştirdi.
Android 4,1: Jelly Bean Temmuz 2012’de çıktı. Aynı Anda iki uygulama açma özelliği kazandırıldı. Enerji verimliliği ve takılmadan kayan ekran eklendi.
Android 4.2: Jelly Bean Plus Ekim 2012’de yayınlandı. Çoklu kullanıcı, 360 derece panoramik fotoğraf kazandırıldı.
Android 4,2,2: 11 Şubat 2013 tarihinde yayınlandı. Isınma ve donma problemleri giderildi.

Andorid 4,3: Jelly Bean yayınlandı. Çoklu kullanıcı için ebevent kontrolü, oyunlar için 3.0 Open Gl Es desteği, Akıllı bluetooth ve Wifi teknolojisi eklendi. Ayrıca uygulama izinleri bu sürümle kontrol edilebilir hale getirildi.

Android 4,4: Kitkat 31 Ekim 2013’te yayınlandı. Görsel arayüzde bir çok değişiklik yapıldı 3 Kasım 2014 tarihinde Google Android 5.0 Lollipop sürümünü çıkarttı. Tüm uygulamalar ve hizmetler Material Designaltında yenilendi. 


Android 5.0 Lollipop : Android gelişim tarihindeki şimdilik son sürüm olan Android 5.0 Lollipop sürümü ile materyal tasarım anlayışına adım atıldı. Artık Android uygulamaları daha düz tasarım ile kullanıcılara sunulacak. Bu hamle Google adına büyük bir revizyon. 2014 yılında sunulan Android 5.0 Lollipop ile pil ömründe çeşitli iyileştirmeler yapıldı.Daha fazla bilgi için tıklayınız.
Android 6.0 : Parmak izi desteği geldi.Daha fazla bilgi için tıklayınız.
Android 7.0  Nougat:  Çoklu pencere görünümü geldi.Daha fazla bilği için tıklayınız.
Android 8.0  Oreo : İki uygulamayı aynı anda çalıştırma gelmiştir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.
Android 9.0 Pie :Lyft özelliği eklendi.Daha fazla bilgi için tıklayınız.Yorum Gönder

0 Yorumlar