CanBus MPC2515 Modülü Kullanımı ve Uygulanması

Bugün sizlerle birlikte Canbus modülünün kullanımını ve incelemesini yapacağız.Hepsinden önce Canbus nedir? Bunun hakkında konuşalım. Canbus  elektronik cihazların haberleşmesi için oluşturulmuş bir protokoldür.Bu protokol Bosch firması tarafından geliştirilmiştir.Canbus iki kısıma ayrılmaktadır. Canbus  2.0A ve 2.0B olarak ayrılmaktadır.Bunların arasındaki fark ise bitseldir. Can 2.0A 11 bit iken 2.0B ise 29 bittir. Canbus araçlarda bir standart haberleşme protokolü olarak belirlenmiştir.Araçlarda 2.0B türü kullanılmaktadır.Bu protokolün hataya uğrama ihtimali 1000 yılda birdir.Özellikle büyük kablo karmaşasından kurtulmamızı sağlamaktadır.Günümüz araçlarında  kullanılmaktadır.

 Canbus'un çalışma mantığı şu şekildedir.Her bir modül belli bir id'ye sahiptir.Oluşturulan mesajlar bu id ile birlikte yollanmaktadır.Bu mesajların belirli bir önceliği vardır.Önceliklerine göre mesajlar iletilmektedir.Ani bir olay gerçekleştiyse ilk olarak bu mesaj iletilmektedir.Örnek verecek olursak araçta mesajlar Canbus ile iletilmektedir.Arabanın kaza anında airbaglerin açılması için bütün mesajlar durdulur.İlk olarak airbaglerin açılma mesajları iletilmektedir.Şimdi sıra geldi bu yapıyı nasıl kuracağız ve kodunu nasıl yazacağız?Bu yapıda kullanılacak modüller şu şekildedir:

  • İki adet arduino 
  • 2 adet MCP2515 CanBus modülü 
  • Erkek ve Dişi Kablo 
Bağlantıları arduino modülün spi haberleşme pinlerine takacağız ve daha sonrasında MCP2515 Canbus modülün Hıgh  çıkışını diğer Canbus modülün Hıgh kısmına baglayacagız.Low çıkışını Low çıkışına  baglayacagız.Daha sonra ise  Arduino programlama kısmına geçeceğiz.İlk önce yapmamız gereken linkdeki kütüphaneyi indirip  Arduino kütüphanemize eklememiz gerekmektedir.
Link...
Daha sonra iki adet kod yazmamız gerekmektedir.Bunlardan birisi gönderici tarafına yazacağız. Diğer kısmına ise alıcı tarafında yazacağız.Kodlar aşağıda yer almaktadır.
Yollayıcı KoduAlıcı Kodu


Daha fazla bilgi için takipte kalmayı ve youtube kanalımıza abone olmayı unutmayınız...

Yorum Gönder

0 Yorumlar