GitHub’ta depo sayısı 150 milyona ulaştıGitHub, kaynak kodların bulunduğu depo sayısının 100 milyonu geçtiğini duyurdu. Geçtiğimiz Haziran ayında Microsoft’un 7,5 milyar dolara satın aldığı platformu, dünya genelinde yaklaşık 30 milyon geliştirici kullanıyor.

Bildiğiniz üzere geliştiricilerin projelerini, projelerle ilgili dosyalarını ve kodlarını depoladıkları bir platform olarak tanımlanan platformun her geçen yıl popülerliği biraz daha artıyor. Şirketin her yıl düzenli olarak yayınladığı Octoverse raporu da bunu gösteriyor. 2018 Octoverse raporunda yer alan bilgilere göre geliştiriciler GitHub‘a bu zamana kadar 1.1 milyar katkı sağladılar. Bu, platform için bir rekor anlamına geliyor.

Kodların depolandığı yerler olarak adlandırılan ‘depolar’, GitHub’a göre fikirler, deneyler, merak ve ilham anları ile bir depodan çok daha fazlasını temsil ediyor. Platformda her saniye 1,6 depo oluşturulsa da tüm depoların yaklaşık üçte birinin, sadece geçtiğimiz yıl oluşturulduğunu belirtelim.Platfromda bir yıl içinde en hızlı büyüyen açık kaynak projelerinin ne olduğu ise şaşırtıcı değil. Makine öğrenmesi, oyun geliştirme, 3D baskı, ev otomasyonu, veri analizi ve JavaScript geliştirme ile ilgili projelerin büyümesinde eğilimler görüldü. Definitely Typed, Godot, Kubernetes, PyTorch, and çok daha fazlası en hızlı büyüyen projelere ait listede zirveyi zorlayan isimler oldu.

Sadece 12 ay içinde kullanıcı sayısını yaklaşık %30 artırarak 30 milyondan fazla geliştiricinin kullandığı platformda, ABD, Çin ve Hindistan, en fazla toplam katılımcıya sahip üç ülke olarak yer alıyor.Rapor hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz GitHub’ın blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar