Arduino ESP8266 Update (Güncelleme)

ESP8266 modülü ucuz bir kablosuz modüldür. Herhangi bir mikro denetleyiciye / mikroişlemciye wifi sağlama yeteneğine sahip SOC (çip üzerinde sistem) özelliği vardır. Esp8266'nın kullanılabileceği iki yol vardır.

Raspberry pi veya Arduino veya stm32 ile Esp8266'nın düzgün çalışması için harici 3.3 v'a ihtiyacı vardır. Arduino ile birlikte esp8266 kullanıyorsanız, arduino'dan güç sağlamaya çalışmayın. Arduino olarak maksimum akım sağlama kapasitesi 40mA iken, esp8266 250mA çekiyor. Bu, büyük olasılıkla yeni bellenimi yüklerken ya da esp8266'yı kullanırken sorun yatmaktadır.


Yeni başlayanlar için piyasada mevcut olan bağlama işlemleri ile birlikte kullanılması önerilmektedir. İki tip tahtanın biri RGB led ve LDR sensörlü ile kullanılmalıdır. Bu pano uygun gücü sağlayan voltaj regülatörü kullanmak gerekir.


Bu serimiz ile ESP8266 WiFi modülünü kullanarak Arduino’muzu internete bağlayacağız. Bu modül ile sensörlerden aldığımız verileri internet ortamına aktarabileceğiz.
Öncelikle ESP8266 modülünden biraz bahsetmek gerekirse, modül hem kablosuz ağlara bağlanabiliyor hem de kablosuz ağ erişim noktası kurabiliyor. Bunun yanında modül kendi işlemcisine sahip olduğundan üzerindeki giriş çıkış pinleri de kullanılabilmektedir. Yani ek olarak Arduino benzeri bir mikrokontrolcü kartı kullanmadan da sadece modülü kullanarak projeler gerçekleştirebilmek mümkün.
Gerekli Malzemeler:

  • Arduino UNO
  • ESP8266-01 WiFi Modülü

Modülü aldığınızda kullanmaya başlamadan önce, modül içindeki bellenimi güncellemek gerekiyor. Bunun nedeni her gelen yeni sürüm ile modülün daha da stabil bir hale gelmesi ve ekstra özellikler sunmasıdır. Modülün güncellenmesi için önce bağlantıları aşağıdaki şekilde yapmamız gerekiyor.

Modülü güncellemek için ihtiyacımız olan güncelleme dosyalarını buradan indirebilirsiniz.
ESP8266 Firmware Güncelleme
Dosyaları indirdikten sonra ESP8266Flasher programını açıyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.

Üstteki panelden soldan ikinci menüye giriyoruz ve düzenlemeleri aşağıdaki gibi yapıyoruz. Bu menüde indirdiğimiz zip dosyası içerisinden çıkarttığımız her biri “.bin” uzantılı dosyayı ilgili sıra ile eklememiz ve resimde görüldüğü gibi her bir dosya için ayrı kodu girmemiz gerekiyor (sağ taraftaki 0x00000 gibi).


Ayarları doğru bir şekilde yaptıktan sonra, tekrar ilk menüye gelip ortadaki büyük butona tıklıyoruz ve böylece güncelleme işlemi başlamış oluyor. İşlem tamamlandığında ESP8266 modülümüz güncellenmiş olacaktır.Yorum Gönder

0 Yorumlar