4 Kasım 2019 Pazartesi

C Programlama Sayısal Loto Uygulaması

Sayısal Loto Nedir? Nasıl Oynanır?

Şans oyunları hem Türkiye’de hem de farklı ülkelerde oldukça popüler oyunlardır. Bu oyunlar farklı ülkelerde farklı isimlere anılır. Sayısal Loto, Türkiye’de oynanan bir şans oyunudur. Çekiliş Milli Piyango İdaresi tarafından düzenlenir. Türkiye’de Sayısal Loto,ilk kez 1996 yılında oynanmaya başlanmıştır.

Sayısal Loto Nedir?

Sayısal Loto oynayacak kişilerin 1 ila 49 arasında değişen rakamlar arasından seçim yapması gerekir. Bir sırada 6 adet rakam yer alır. 6 rakamı içeren her sıra kolon olarak adlandırılır. İstenilen rakamlar oynandıktan sonra çekiliş sonucu çıkan rakamlara göre farklı ödüller kazanılır.
Kazanılan ödül miktarı birkaç faktöre bağlıdır. İlk olarak 3, 4, 5 ve 6 rakamı aynı kolonda tutturmaya göre farklı ödüller verilir. Büyük ikramiye kazanmak için 6 rakamın tek bir sırada yer alması gerekir. 3, 4 veya 5 rakamın aynı sırada yer alması durumunda ise daha düşük teselli ödülleri verilir.
Ödül miktarını belirleyen diğer bir faktörde devirdir. Devir, bir önceki çekilişte büyük ikramiyenin herhangi bir bilete isabet etmemesi durumunda ödülün bir sonraki haftaya kalmasıdır. Örneğin Ocak ayının ikinci haftasından yapılan çekilişti 6 rakamı da bilen bilet çıkmadı. Bu durumda büyük ikramiye Ocak ayının üçüncü haftasına aktarılır. Eğer üçüncü haftada da çıkmazda toplam ödül dördüncü haftaya aktarılır. Devirde ikramiye katlanarak artar. Devreden ikramiyenin çıkması durumunda tüm süreç en baştan başlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder