PhotoShop Yerine Kullanılabilecek Ücretsiz Programlar

Fotoğraf düzenleme ve işleme için PhotoShop yerine kullanılabilecek ücretsiz programlar hangileridir, bu yazımızda listelemeye çalışacağız. Photoshop’a alternatif programlar arasında fotoğraf düzenleme işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz sayısız program bulunmaktadır.
Photoshop, bilindiği üzere Adobe tarafından fotoğraf dünyasına sunulmuş en popüler fotoğraf işleme programlarından birisidir. Hatta fotoğraf düzenleme, işleme işlemleri için “En iyi photoshop programı”  ifadeleri ile markanın önüne geçmiştir.
Adobe Photoshop programının bu kadar popüler olmasındaki sebeplerden en önemlisi, bir fotoğrafın düzenlenmesi konusunda hayal gücünün sınır tanımaması olsa gerek. Fotoğrafçının veya tasarımcının, fotoğrafı işleme aşamasındaki, neredeyse bütün ihtiyaçlarını karşılayabilen Photoshop Programı, her ne kadar üstün özellikler sunsa da ücretli bir program.
Bir fotoğraf üzerinde oynamak ve basitçe düzenlemek istiyorsunuz. Yapmak istediğiniz işlemleri hayata geçirebileceğiniz Photoshop dışında programlar olduğunu bilmek, bazı durumlarda özellikle Photoshop programını satın alabilecek parası olmayan kişiler için faydalı olacaktır diye düşünüyoruz.
Eğer Photoshop programını satın alacak durumda değilseniz ya da o kadar para vermek istemiyorsanız size Photoshop’a alternatif ve ücretsiz olabilecek en iyi programları aktarmaya çalışacağız. PhotoShop yerine kullanılabilecek ücretsiz programlar sayesinde neredeyse Photoshop’un yaptıklarını yapabilecek, belki de kullandıktan sonra vazgeçemeyeceğiniz programlar ile tanışmış olacaksınız.
1. GIMP
GIMP, (GNU Image Manipulation Program), açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir programdır. Oldukça uzun bir zamandır Linux’un vazgeçilmez fotoğraf düzenleme programı GIMP yıllar geçtikçe popüler bir hale gelmiş ve sonrasında Windows ve Mac sürümleri ile çoklu işletim sistemlerini desteklemiştir.
PhotoShop yerine kullanılabilecek ücretsiz programlar -1

GIMP ile Photoshop üzerinde yaptığınız çoğu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Adobe Photoshop benzeri katman kullanımları ve blending mode’lara sahip olan yazılım, eğer Photoshop arayüz ve menülerine çok alıştım diyorsanız yabancılık çekmemeniz için GimpShop programını da sunuyor.
2. PAINT.NET
Microsoft’un basit seviyedeki fotoğraf düzenleme aracı olan Paint programından yola çıkan ve gönüllüler tarafından geliştirilen Paint.NET açık kaynak kodlu ve çok geniş eklenti desteğine sahiptir.
PhotoShop yerine kullanılabilecek ücretsiz programlar -2
Paint.NET katmanları(layers) destekler, limitsiz geri alma (undo) özelliği vardır, özel efektleri ve çok gelişmiş araçları bulunmaktadır. Katmanlı (layer) çalışmaya imkan vermesiyle Adobe Photoshop alternatifleri arasındaki listede GIMP’ten sonra önemli bir yere sahiptir.
3. PhotoPlus
Bir diğer ücretsiz fotoğraf düzenleme programı olan PhotoPlus, dijital fotoğraflarınız üzerinde profesyonele yakın bir şekilde düzenleme yapmanıza olanak sağlar.
PhotoShop yerine kullanılabilecek ücretsiz programlar -3
PhotoPlus sunduğu araçlar ile sizin fotoğraflarınızda gözükmesini istemediğiniz öğeleri kaldırabilmenizi, düzeltilmesi gereken yerlere müdahale edebilmenizi ve eğlenceli efektlerle fotoğraflarınızın görünümünü değiştirmenizi sağlar.
4. Pixia
Bir başka ücretsiz photoshop alternatifi olan program ise Pixia. Photoshop programı ile yapacağınız birçok kolay efekti pixia ile de kolayca hazırlayabilirsiniz.
PhotoShop yerine kullanılabilecek ücretsiz programlar -4
Pixia aslında tamamen Japonca tasarlanmış bir fotoğraf düzenleme programı. Fakat artık İngilizce versiyonu da çıkmış durumda. İlk başta anime ve manga’lar için çizim yapmayı hedefleyenlere yönelik Japonca tasarlanan program daha sonra İngilizce olarak da çıkartılmış ve yeni bir çok özellik eklenmiştir.

5. Google Picasa

Bir Google hizmeti olan ‘Picasa’, fotoğraflarınızı düzenlemeye ve üzerinde basit değişiklikler yapmaya yarayan ücretsiz bir programdır. Google Picasa, yukarıda örneklendirmeye çalıştığımız yazılımlar kadar yeterli olmayabilir.
PhotoShop yerine kullanılabilecek ücretsiz programlar -5
Google’ın fotoğraf düzenleme programı Picasa özellikle fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar ve  fotoğraf işleme işlemi ile henüz çok fazla uğraşmayanlar için oldukça yeterli ve güzel bir program. Bu yüzden PhotoShop yerine kullanılabilecek ücretsiz programlar listesinde beşinci sırada kendisine yer buluyor.

6. Photoscape

PhotoScape bir fotoğraf düzenleme programında bulunması gereken en temel araçları, efektleri ve seçenekleri sunmaktadır. Ücretsiz olan program sayesinde fotoğraflarınızda oynamalar yapabileceğiniz gibi her türlü düzenleme işlemini de yapabilirsiniz.
}); photoscape
Photoscape’in kolay kullanılır arayüzü yanısıra içerdiği fazla sayıda araç sayesinde fotoğraflarınızı birleştirme işlemine kadar pek çok düzenlemeyi hayata geçirebilirsiniz.
Bu yazıda Photoshop yerine kullanılabilecek ücretsiz programlar listesi oluşturup, gerektiğinde alternatif fotoğraf düzenleme programları hangileridir görmeye çalıştık. Eğer eklemek istediğiniz Photoshop’a alternatif olabilecek bir uygulama varsa listeyi genişletebiliriz.
Bu yüzden listede yer almayan ama fotoğraf düzenleme işlemleriniz için Photoshop yerine kullandığınız ücretsiz programları yorumlarımızda paylaşırsanız gerekli güncellemeleri yaparak yazıyı daha zengin hale getirebiliriz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar