Kotlin Dersleri - 1

Yazılım derslerimize başlamadan önce bir önceki yazımızı okuyunuz.JDK ve Intellij IDEA kurulumu hem Java geliştirmek isteyen hemde Kotlin geliştirmek isteyenler için aynıdır. Dolayısıyla tekrar aynı şeyleri anlatmak yerine daha hızlı ilerlemek adına bu derslerin linkini paylaşacağım. Kotlin derslerimizi Intellij IDEA üzerinde anlatacağız. İsteyenler Android Studio ve ya Eclipse ile de gerçekleştirebilirler.Eclipse ile Kotlin geliştirmesi yapmak için buradaki linkteki gibi plugin kurmanız gerekmektedir.Kotlin’de aynı Java gibi JVM (Java Virtual Machine) üzerinde çalışmaktadır. Böylelikle bir kere yaz her yerde çalıştır mantığı Kotlin içinde geçerlidir. Herhangi bir java veya kotlin uygulamasını çalıştırabilmek için bilgisayarımıza JRE  yüklememiz gerekmektedir. JRE içinde JVM’i bulundurmaktadır .
Peki madem java ve kotlin uygulamalarını çalıştırmak için JRE yetiyor neden JDK’ya gerek var derseniz, JDK developerler için gerekmektedir. Yazdığımız kodları compile edip JVM’in anlayacağı byte kodlarına çevirmek ve yazdığımız kodları debug edebilmemizi sağlayan ekstra özellikler JDK ile bizlere sunulmaktadır.Kotlin kodunu compile edip JVM üzerinden çalıştırmak için JDK yüklememiz gerekmektedir.Derlenmiş bir kodu bilgisayarımızda çalıştırmak için JRE yüklememiz yeterlidir. Zaten JDK yüklediğimiz zaman JRE’yi otomatik yüklemiş oluyoruz. Çünkü JDK içinde JRE’yi bulunduruyor.
Biz Kotlin kodumuzu yazdık ve Intellij IDEA üzerinden Run tuşuna bastık. Basitçe olacak işlemleri aşağıdaki gibi sıralayabilirim.
  1. Yazdığımız Kotlin kodu JVM’in anlayabileceği byte kodlara dönüştürüldü. (JDK Sayesinde)
  2. JVM bu byte kodları okuyup üzerinde çalıştığı makinanın anlayabileceği makina kodlarına çevirdi. (Dolayısıyla JVM hangi makinanın / işletim sisteminin üzerinde çalışırsa çalışsın onun anlayabileceği makina kodlarına çeviriyor. Dolayısıyla biz farklı makinalar için farklı kodlar yazmıyoruz. JVM bizim yerimize bu işlemi yapıyor ve o makinanın anlayacağı makina kodlarını üretiyor.
  3. Üzerinde çalıştığımız  makina bu kodları okuyup bizim yapmamızı istediğimiz işlemleri yapıyor yani uygulamamızı çalıştırıyor.
JDK ve JVM konusunu en basit şekilde anlatmaya çalıştım.Bir sonraki dersimizde Intellij IDEA üzerinde ilk programımızı yazacağız.Intellij IDEA eğer öğrenci iseniz .edu uzatılı mail adresinizi  ile sizlere ücretsiz olarak tam sürümü sunula bilmektedir.Bir sene de bir gelin keyi güncelemeniz gerekmektedir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar