Arduino ile Hassas Terazi Yapımı

Hassas teraziler 0.01 gramdan 1100 kg kadar tartımlar gerçekleştirebilmektedir. 0.01 mgdan başlayan hassasiyetlerde tartım gerçekleştirebilirler. Her ortamda tartım yapabilen bu cihazlar, aynı zamanda her iklim koşulunda da tartım gerçekleştirebilir. Nem, yağmur, çamur dinlemeden tartım yapabilirler. Aynı zamanda hassas terazilerde otomatik dahili kalibrasyon özelliği de bulunmaktadır.

Gelişen teknoloji her sektörü etkilediği gibi tartım sistemleri sektörünü de olumlu bir şekilde etkilemiştir. Öyle ki 2000’li yıllardan sonra dijital teraziler meşhur olurken, aynı zamanda 2010’lu yıllardan sonra ise tartım sistemleri konusunda çok büyük gelişmeler yaşanmıştır. Dijital teraziler 2010 yılından sonra birçok açıdan gelişmeye uğramıştır. Yukarıda da saydığımız gibi her ortamda her iklimde çalışabilmesinin yanı sıra da USB desteği, hafızaya bilgi alma desteği, wifi desteği, ethernet desteği, yazıcıdan çıktı alma gibi destekleri bulunmaktadır.

Yeni teknoloji hassas terazilerde A şehrinde alınan bilgileri B şehrine ulaştırmak için iki şehir arasında gidip gelmenize gerek kalmadan online olarak bilgileri iletebilirsiniz. Veya USB bellek yardımı ile bilgileri alıp saklayabilirsiniz. Yeni nesil terazilerde ise dokunmatik ekranlara kadar birçok yeni özellikler bulunmaktadır. Ayrıca batarya ile çalışan hassas terazilerde bulunmaktadır.Bu cihazlarda etiketleme, karışım oluşturma, formülasyon gibi ekstra özellikler de bulunmaktadır.

Kullanılan Malzemeler


  • Arduino Mega
  • HX711
  • Lcd 16*2
  • 0-5 metal blok
  • Kablo (Erkek - Dişi  Kablo)

Yorum Gönder

0 Yorumlar